Życie rodzinne – cenne wskazówki dla rodziców

Życie rodzinne – cenne wskazówki dla rodziców

Codzienne życie rodzinne niesie ze sobą nie tylko radość, ale i wiele wyzwań. Rodzina zespala wszystkich domowników i warto zwrócić uwagę w jakim środowisku wychowujemy nasze dzieci.

Rodzina – to symbol wielu zmian, wielu konfliktów, wielu emocji i potrzeb.

Zatem jak stwarzać warunki dobre do współpracy pomiędzy rodzicami i samymi dziećmi? Jak pomagać dzieciom w sytuacji konfliktu?

Życie rodzinne – cenne wskazówki dla rodziców

I. ZACZNIJ OD SIEBIE. DBAJ O SIEBIE, WŁASNE POTRZEBY, EMOCJE I ZWIĄZEK.

Pamiętaj o tym, że dzieci wszystko widzą poprzez swoją obserwację. Naśladują nas dorosłych w różnych sytuacjach i tym samym uczą się prawidłowych postaw.. jednak niejednokrotnie stanowi to wyzwanie dla nas samych. Samokontrola jest niezwykle ważna. Dlatego dbaj o swoje dobre samopoczucie, o związek o emocje jakie przekazujesz i pokazujesz jednocześnie swoim podopiecznym. Znajdź coś, co daje ci wytchnienie i szansę na doładowanie lub wyciszenie emocji. Twój stres, przeciążenie lub brak cierpliwości mają znaczenie, ponieważ trudno jest dbać o innych, nie dbając o siebie.

II. ZADBAJ O OTWARTĄ KOMUNIKACJĘ W RODZINIE.

Buduj w rodzinie atmosferę komunikacji, bez tajemnic, barier, gdzie o wszystkim możesz porozmawiać i na wszystkie tematy. Gdzie potrzeby twojego dziecka będą na pierwszym miejscu wraz z potrzebami taty, mamy i innych domowników. Wyrażanie swoich emocji i rozmowa o tym to klucz do dobrych relacji. Harmonia jaką zbudujemy zaowocuje w silnych wartościach i cechach charakteru naszych dzieci. Stabilność bez chaosu i konfliktów to wasz cel jaki należy budować każdego dnia.

III. BUDUJ BLISKOŚĆ W RODZINIE I PIELĘGNUJ DOMOWE ZWYCZAJE

Pamiętaj, że dla dzieci rytuały, rytm dnia i ich najbliższych jest najważniejszy i ma bardzo duże znaczenie, z uwagi na poczucie bezpieczeństwa w środowisku domowych. Stwórzmy nasz wewnętrzny azyl do którego każdy z domowników będzie chciał wracać. Spędzaj czas z dziećmi, ucz się ich poprzez zabawę kreatywne zagadki i rozmowę. Twórz wraz ze swoimi dziećmi różne rodzinne zwyczaje i tradycję, które wzmacniają ich samych i budują poczucie przynależności np. w każdą niedzielę spędzamy wspólnie czas na aktywną zabawę – jeździmy rowerami, rysujemy, idziemy na basen.

IV. ZAAKCEPTUJ, ŻE KONFLIKTY MIĘDZY RODZEŃSTEM SĄ NATURALNE I UCZĄCE

Zaakceptuj, że konflikty są ważną częścią życia rodzinnego i życia z siostrą i bratem, uczą radzenia sobie z trudnymi emocjami, komunikacji i kompromisu, obrony swoich poglądów i szanowania opinii innych. Warto aby dzieci trenowały rozwiązywania sporów między sobą. Kiedy rodzic opowiada się za dną ze stron, prowadzi do tego, że jedno dziecko czujesz się zwycięzcą a drugie czuje się niesprawiedliwie potraktowane. Nie sprzyja to rozwiązywaniu konfliktów ani budowani pozytywnych relacji między rodzeństwem i rodzicami.

V. WSPIERAJ, ALE NIE WYRĘCZAJ DZIECI W ROZWIĄZYWANIU KONFLIKTÓW

Daj dzieciom czas na samodzielne rozwiązywanie konfliktu. Wiele konfliktów pomiędzy dziećmi kończą się samoistnie. Nie interweniuj, jeśli nie jest to konieczne. Gdy słyszysz że emocje u dzieci zaczynają brać górę, bądź w pogotowiu na wsparcie, ale nie reaguj zbyt szybko. Taka strategia pozwala dzieciom zatrzymać się na chwilę i postarać się samemu rozwiązać swój problem.