Jak utworzyć silną więź z dzieckiem – kilka wskazówek:

Jak utworzyć silną więź z dzieckiem – kilka wskazówek:

Jak utworzyć silną więź z dzieckiem – kilka wskazówek

W nawiązanie wzajemnych relacji miedzy rodzicem , a dzieckiem nie zawsze jest łatwo.

Różnica zdań, różny wiek i nasze lub dziecka potrzeby czasami nie idą w parze.

Zatem dla ułatwienia poniżej przedstawiam kilka cennych wskazówek jak utworzyć niepowtarzalną i silną wieź z naszym dzieckiem:

 1. Znajdź czas dla Was obojga

  Znajdź w harmonogramie swojego pełnego zajęć dnia trochę wolnego czasu i przeznacz go na spędzenie miłych chwil ze swoim dzieckiem. Spróbuj dołączyć do niego w jego ulubionym rodzaju aktywności lub hobby. Usiądź z dzieckiem i zapytaj, jak sprawy mają się w jego życiu osobistym, jak sobie radzi w szkole, czy też wspólnie obejrzyj z nim film, na który ma ochotę Twoje dziecko.

 2. Dowiedz się, co lubi Twoje dziecko

  Dowiedz się, jakie zabawy lub aktywności lubi Twoje dziecko. W ten sposób łatwo zorientujesz się, co możecie zrobić razem. Zwracaj uwagę na to, co robi Twoje dziecko, ale nie przesadzaj z wtrącaniem się w to.

  Zobacz co robi regularnie, jakie jest jego ulubione hobby, jakie lubi kolor, jakie są typy oglądanych przez nich programów telewizyjnych i zwracaj baczna uwagę na to, o czym chce z Tobą rozmawiać. Jeśli Twoje dziecko lubi oglądać filmy, postaraj się dołączyć do niego w tym momencie i czerp z tego taką samą przyjemność, co ono. Także widząc swoje dziecko grające w grę lub bawiące się, zapytaj się je, w jaką grę gra i dlaczego tak bardzo lubi właśnie tę konkretną zabawę.

 3. Pomagaj swojemu dziecku w odrabianiu zadań domowych

  Pomaganie dziecku w wykonywaniu jego zadań domowych jest niezbędnym krokiem w rozwoju dobrej relacji między matką i dzieckiem. Postaraj się wspierać swoje dziecko w jego obowiązkach domowych.

  Będzie to ten drobny gest, który będzie ono pamiętać przez całe życie. Usiądź przy swoim dziecku i odrabiaj lekcje razem z nim. Jako matka musisz uczestniczyć czynnie w edukacji swojej pociechy i udzielać jej wszelkiego niezbędnego wsparcia. Nie podawaj dziecku bezpośrednio rozwiązań odpowiedzi, tylko pomóż mu znaleźć prowadzącą do nich drogę. Gratuluj swojemu dziecku, gdy uzyska dobre oceny w szkole i poinformuj je, że jesteś z niego dumna.

 4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i słuchaj tego, co ma ono do powiedzenia

  Dobra, wzajemna komunikacja jest podstawą każdej relacji matka – dziecko i nie ma w zasadzie wyjątków od tej reguły. Powinnaś słuchać swojego dziecka, dać mu znać, że zawsze może do ciebie przyjść, kiedy będzie tego potrzebować. Niech zrozumie, że będziesz zawsze przy nim, aby go słuchać, rozumieć i doradzać w miarę możliwości.

 5. Zawsze wspieraj swoje dziecko

  Zapewnienie odpowiedniego wsparcia jest niezbędnym krokiem do osiągnięcia dobrej relacji matka – dziecko. Gdy odkryjesz jego upodobania i uzdolnienia, zachęć je do zapisania się na jakąkolwiek aktywność: pływanie, taniec, muzyka itd.

  Rób wszystko tak, aby wziąć udział w ważnych dla niego wydarzeniach lub zajęciach i daj mu zawsze kilka słów zachęty. Niech Twoje dziecko wie o tym, że bez względu na to, jak sprawy się potoczą, zawsze będziesz z niego dumna. Że zawsze będziesz tam koło niego, aby się do niego uśmiechnąć i je pochwalić.

  Jeśli nie możesz wziąć udziału w ważnym dla dziecka wydarzeniu, wyjaśnij mu, że jest to jedna z tych sytuacji na które nie masz żadnego wpływu. Jednak powiedz także Twojemu dziecku, że może na Ciebie liczyć zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje i że ufasz w to, że da z siebie wszystko, by wypaść jak najlepiej.

 6. Zaufaj swojemu dziecku

  Dzieciom zdarza się często kłamać. Jednak jeśli tak się już stanie, to być może dlatego, że Ty również robisz to nagminnie. W efekcie Twoje dziecko może myśleć o tym zachowaniu jako o czymś w pełni normalnym. Bądź uczciwa wobec siebie i otaczających Cię osób.

  Przestrzegaj swoich obietnic i naucz swoje dziecko tego, aby dotrzymywało raz danego wcześniej słowa. Jeśli powie Ci, że coś zrobi, powiedz im, aby dotrzymało złożonej uprzednio obietnic.